środa, 30 marca 2016

Gdzie wzrok nie sięga...

Myszy pigmejskie są - jak większość myszy - stworzeniami nocnymi. Mają bardzo słaby wzrok, za to świetnie korzystają np. ze zmysłu dotyku. Pomagają im w tym włoski dotykowe. Większość osób wie, że wąsy wyrastające wokół nosa służą właśnie jako zmysł dotyku.  Pomagają np. myszy określić, czy przeciśnie się przez szczelinę - jeśli wąsy sygnalizują "zderzenie" z przeszkodą, mysz wie, że otwór jest dla niej za mały.

Nie jest jednak wcale takie oczywiste, że pewien rodzaj "wąsów dotykowych" myszki mają na całym ciele. Wystarczy spojrzeć na poniższą fotografię...
... aby dostrzec na całym ciele zwierzęcia delikatne, niewidoczne w typowym oświetleniu, włoski, dużo dłuższe, ale też dużo rzadsze niż reszta futra. To właśnie one wspomagają zwierzę w  poruszaniu się w ciemności, ale też np. w wąskich tunelach, czy w kontakcie z dowolnymi przeszkodami.

poniedziałek, 28 marca 2016

Pokolenia

 
18-dniowa myszka przy pierwszym "solidnym" posiłku.

 
... oraz jej matka w trakcie aranżacji nowego gniazda (skorupka kokosa zasypana w sianie i wiórkach oraz dodatkowo kilka tuneli / wyjść z gniazda)


środa, 2 marca 2016

Mniam!

Pigmejki najchętniej jedzą mieszanki ziaren przeznaczone dla małych ptaków (kanarki, papugi), raczej niż te dla gryzoni. Owoce, warzywa - czasami spróbują, ale bez entuzjazmu.

Kolby - te dla ptaków - ogryzają do gołego patyczka. I to nie leżące na podłożu, ale zawieszone - bez problemu wspinają się na kolbę i obgryzają ją.

Jednak jednym z największych przysmaków są dla nich mączniki.

wtorek, 1 marca 2016