piątek, 8 kwietnia 2016

Pokolenia i kolory

Młode myszki zmieniają w niewielkim stopniu ubarwienie sierści z wiekiem. Widać to na fotografiach poniżej - młode pokolenie (4 tygodnie) ma inną barwę futra niż dorosłe, ok. 3-miesięczne samice (matki młodziaków).

Jeśli ktoś kupuje młode myszki, warto zastanowić się bardzo uważnie, czy lepsza będzie grupa jednej płci, czy mieszana. Z rozmnażaniem zwierząt zawsze wiąże się odpowiedzialność! Oraz konieczność posiadania przynajmniej trzech zbiorników (głównego, na młode samce, na młode samice).

  • Pigmejki potrafią się bardzo szybko rozmnażać. Bez kontroli, kolejne mioty mogą pojawiać się co ok. 3 - 3.5 tygodnia. W rezultacie trzeba po 4-5 tygodniach separować młode pokolenia i dzielić wg płci, aby nie narażać się na chób wsobny. Rezultatem chowu wsobnego są bardzo często myszy z wadami genetycznymi: osobniki słabsze, krócej żyjące, lub zdeformowane. 
  • Chociaż pigmejki osiągają dojrzałość płciową już ok. 6-go tygodnia, warto wstrzymać się z rozmnażaniem, aż samice będą miały 8 do 12 tygodni - dopiero wtedy fizycznie w pełni dojrzewają. Hodowcy, którzy pozwalają myszom na rozmnażanie w bardzo młodym wieku, systematycznie notują mniejsze mioty, słabsze młode, i częstsze przypadki zabijania młodych przez samicę, która nie potrafi sobie z nimi poradzić.
  • Pigmejki należy trzymać przynajmniej w parach (tej samej lub różnych płci), ale najlepiej czują się w większych grupach. Bardziej odporne na samotny chów wydają się być samce, co ma uzasadnienie ewolucyjne - w grupie musi być zawsze tyle samo lub więcej samic niż samców, a więc zwykle z grupy wypędzane są nadmiarowe samce. Wypędzane, ale nie ranione lub zabijane. Tak to działa na wolności, ale....
  • W niewoli (w terrarium, na ograniczonej przestrzeni), nadmiar samców w grupie oznacza zwykle śmierć dla najsłabszych - po prostu nie mają gdzie uciec. Najważniejsza jest przestrzeń, a nie liczba kryjówek - najlepsza rzecz, jaką można zrobić dla trzymanych w niewoli myszek, to zapewnić im dużo większą przestrzeń, niż zwykle sugerowana - nie tylko poziomą, ale i pionową. Myszki bez problemu wspinają się na ponad 60-80 cm po pionowych strukturach (siatka, kolby prosa senegalskiego, grubsze gałęzie).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz